Facebook společnosti Ardor
Ardor - dřevěné podlahy a parkety

Olomouc, Řepčínská 12
Mobil: 603 504 523
Detailní kontakty včetně mapy >>>

Provozní doba:
Po      7:15 - 17hod
Út-Čt  7:15 – 15:30hod
Pá      7:15 – 14hod

Zdá se Vám, že Vaše parkety již nevypadají jako nové a rádi byste jim navrátili jejich svěží a nový vzhled? V tom případě je potřeba si nejprve odpovědět na jednu základní otázku. A to jaký druh rekonstrukce parket zvolit? Bude stačit pouhé přebroušení a nalakování či olejování parket, nebo bude potřeba provézt kompletní překládku parket?

Jaký druh rekonstrukce parket zvolit?

Pro začátek je nutno říci, že máme dvě možnosti, jak parkety zrenovovat.

  • renovace částečná (přebroušení a přelakování nebo přeolejování parket)
  • renovace kompletní (vytrhání parket, znovupoložení parket, přebroušení parket, přelakování nebo přeolejování)

Jak velkou renovaci parket musíme provést, záleží na míře jejich poškození. Do jaké míry jsou parkety poškozeny, může částečně rozpoznat i laik. Pokud parkety ujíždí, hodně vržou, mezi jednotlivými parketami jsou velké mezery, případně jsou některé parkety na pohled příliš poškozeny, nezbývá než se pustit do kompletní rekonstrukce. Vždy je ale lepší toto rozhodnutí nechat na odborníkovi, který stav celé podlahy posuzuje ještě z pohledu dalších aspektů jako je třeba vlhkost atd.

Renovace částečná

V rámci částečné renovace parket provádíme přebroušení a lakování nebo olejování parket. Toto lze zvládnout i svépomocí a pro tyto účely je možné si vybavení na přebroušení parket zapůjčit. Pokud přijdete do půjčovny a ta Vám nabídne zápůjčku pouze jedné brusky, je něco špatně, protože pouze s jedním typem brusky si při přebroušení parket určitě nevystačíte. Naše půjčovna Vám nabízí hned několik druhů brusek (včetně spotřebního materiálu nutného ke kvalitnímu broušení parket) a v rámci půjčovného provádíme krátkou instruktáž, jak se stroji zacházet a návod jak správně parkety přebrousit. I přesto, že je možné tuto rekonstrukci zvládnout svépomocí, je určitě lepší tuto rekonstrukci zadat odborné firmě, která má s těmito rekonstrukcemi větší zkušenosti.

Upozornění

Pokud již byly v minulosti Vaše parkety přebroušené několikrát a již nemají dostatečnou tloušťku aby je bylo možné znovu přebrousit, je nutné tyto parkety vyměnit za nové.

Renovace kompletní

Při kompletní renovaci parket postupujeme následovně. Nejprve parkety vytrháme, vytřídíme ty co lze znova použít a parkety opět znovu položíme. Následně přebrousíme a opatříme vybranou povrchovou úpravou (lakování nebo olejování). Tyto práce již není vhodné provádět svépomocí a je třeba je nechat na odborné firmě.

Upozornění

Je velmi důležité si uvědomit, že ne všechny vytržené parkety jdou znovu použít a ty příliš poškozené jsou nahrazeny zcela novými. Pokud je jich poškozeno více a provádíme rekonstrukci parket např. ve dvou pokojích, tak staré parkety seskládáme do jednoho pokoje a do druhého dáme parkety úplně nové. Stejně jako při částečné rekonstrukci parket i v tomto případě platí, že pokud byly parkety v minulosti již několikrát přebroušeny a nemají dostatečnou tloušťku, je nutné je vyměnit za nové.

V mnoha případech se stává, že pokládka nových parket vyjde levněji než jejich kompletní rekonstrukce. Je tedy třeba se důkladně zamyslet nad tím, jestli má rekonstrukce parket vůbec smysl. S tímto rozhodnutím Vám pomohou odborné firmy, které Vám řečí čísel napoví, jestli je lepší v závislosti na míře poškození podlahu zrekonstruovat či položit zcela novou.